18 wykonawców – solistów i zespoły – wyśpiewało kolędy i pastorałki w Żydowie. To nie tylko wyścig o statuetkę Niebiańskiego Anioła, ale tradycja, która integruje parafię i okolicę.
19 stycznia w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie odbył się Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Po raz szósty zjechali się tu pasjonaci śpiewania, by zaprezentować piękno bożonarodzeniowego kolędowania. Nie zabrakło współczesnych pastorałek, ale głównie sięgano po tradycyjne utwory. Niektóre występy wręcz porywały do wspólnego kolędowania.
– Przegląd to wspaniała tradycja, kontynuujemy ją – mówi Bożena Kadukowska z zespołu Olszyna z Żydowa. Jak dodaje kierowniczka ludowego zespołu, jest o co walczyć, i nie tyle o nagrody w organizowanym od 6 lat przeglądzie, ile w ogóle o podtrzymywanie chrześcijańskiej tradycji bożonarodzeniowego śpiewu. – Cały czas rozśpiewujemy Żydowo.
To zaangażowanie parafian docenia proboszcz ks. Robert Gromek. – Kiedy niedawno obejmowałem parafię i rada parafialna poinformowała mnie, że w styczniu odbędzie przegląd kolęd, to przeraziłem się: tyle pracy… Ale od razu usłyszałem: wszystkim zajmą się parafianie. To pokazało mi od razu, że tu między ludźmi jest miłość i że ona realizuje się także w życiu Kościoła – stwierdza proboszcz.
Przegląd w Żydowie znany jest ze swojskiej atmosfery. – Przez te lata spotykam osoby, które wspominają kolędowanie w naszym kościele. Mówią o pięknym klimacie, takim naprawdę swojskim. Ludzie widzą ten wkład pracy, jaki wkładamy w to wydarzenie. To tworzy niepowtarzalną atmosferę – mówi Elżbieta Sekuła, przewodnicząca rady parafialnej. Jak przekonuje, przegląd kolęd to przede wszystkim piękna forma modlitwy. – To także wspaniała integracja środowiska, nie tylko naszego, w Żydowie, ale też regionu.
Potwierdza to burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski. – Przegląd aktywizuje nie tylko środowisko samej parafii czy sołectwa Żydowo, ale też innych miejscowości, a nawet ościennych gmin. A przede wszystkim integruje, bo kultura nie dzieli, a łączy – powiedział.
Przewodniczący jury konkursowego Tadeusz Cieślak (przed laty tenor Warszawskiej Opery Kameralnej, nauczyciel akademicki) zastrzega, że w przeglądzie "O Niebiańskiego Anioła" nie chodzi o perfekcję. W ocenie jury profesjonalizm wykonania jest drugorzędny. – Bierzemy od uwagę radość śpiewania, entuzjazm i śpiew na chwałę Bogu. Wszystkie inne rzeczy są mniej ważne. Chcemy wyróżnić wykonawców, którzy się najlepiej zaprezentują – powiedział przewodniczący.
Jury przyznało nagrody w różnych kategoriach. Każdy ze zwycięzców otrzymał statuetkę Niebiańskiego Anioła oraz nagrody rzeczowe. Grad Prix przeglądu trafiło do międzynarodowego, polsko-ukraińskiego, trio ze Słupska, który tworzą Dina i Natalia Pokotyliuk oraz Jolanta Czerniakowska. Ich niezwykłe wykonanie wywołało burzę oklasków.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Gość Niedzielny".
https://koszalin.gosc.pl/doc/6116204.Swojsko-i-miedzynarodowo-Parafialny-Przeglad-Koled-i-Pastoralek