ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
W SŁUPSKU

Wydarzenia

Tydzień Bibliotek 2021

tydzien bibliotekW 2021 roku obchody Tygodnia Bibliotek przypadają na okres od 8 maja (sobota) do 15 maja (sobota).
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.
„Znajdziesz mnie w bibliotece”
hasłem Tygodnia Bibliotek 2021
Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji.
Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 „Znajdziesz mnie w bibliotece” nawiązuje do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki.

 

27 Marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

To święto obchodzimy od 60 lat, jednak w tym roku w cieniu pandemii. Spektakle odbywają się online, a e-bilety można kupić już od 5-10 zł (są też przedstawienia darmowe).

Repertuar teatrów znajdziemy np. na: ewejsciowki.pl
cala-polska/repertuar
teatralny.pl/teatr-online
waw4free.pl/warszawa-darmowe-teatr

 

Sprawozdanie z realizacji działań w Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2019/2020

NPRC

Sprawozdanie z realizacji działań w Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2019/2020pdf

 

Spotkanie z Panią Agatą Marzec

20191212 122917 resized12 grudnia 2019r. odbyło się spotkanie z Panią Agatą Marzec, autorką zbioru opowiadań Reminiscencje, powieści: Wieża z Piasku i Cena złudzeń oraz tomiku wierszy A w moim ogrodzie rosną. Autorka zaskoczyła nas wyjątkową prostotą, ciepłem i otwartością na ludzkie sprawy. W swojej twórczości opisuje przede wszystkim zakamarki duszy człowieka, jak również jego wewnętrzne dylematy. Na spotkaniu, starała się nam przybliżyć świat literatury i zaszczepić w nas bakcyla czytania. Opowiedziała nam o sobie, o swojej pasji oraz tematach, które są dla niej ważne. Nie ma żadnej wątpliwości, że Pani Agata kocha to co robi. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze raz spotkać i porozmawiać o jej kolejnej książce. Pragniemy podziękować Pani Agacie Marzec za wspólne fascynacje światem literatury i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej i sięgnięcie po książki Pani Agaty. W naszych zbiorach znajdziecie m.in. jej najnowszą powieść Cena złudzeń.
Kilka słów o książce:
Żyjąca skromnie, ale szczęśliwa rodzina Ziembiaków przeżywa nieoczekiwany dramat: osiemnastoletnia córka – Karolina – wzorowa uczennica, absolwentka renomowanego liceum, laureatka wielu konkursów i olimpiad przedmiotowych, zamiast dokonać wyboru kierunku studiów, oznajmia, że przerywa swoją edukację. W tym czasie przestaje wracać do domu na noce, wiąże się z podstarzałym lokalnym biznesmenem – Józefem i przysparza matce kolejnych siwych włosów, pokazując się z nim w miejscach publicznych. Para staje się obiektem kpin mieszkańców miasta, a rodzice, jak to zwykle w podobnych sytuacjach bywa, dowiadują się o całej sprawie ostatni. Niezłomna i głęboko wierząca matka zaczyna szukać pomocy: trafia do psychologa, miejscowego proboszcza, próbuje przemówić do „bezjajecznego” męża, jednak bezskutecznie. W końcu traci grunt pod nogami, dosłownie i w przenośni. Rodzina zaczyna rozpadać się i choć jej członkowie są tym faktem przerażeni, nie mogą zrobić nic, co mogłoby ten proces powstrzymać.

Hip Hop Bakcyl

20191120 105457 resizedTylko pamiętaj,
by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego,
co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
(J.A.Redmerski)

Już po raz kolejny mury Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku gościły twórców i uczestników programu profilaktyczno- edukacyjnego Hip Hop Bakcyl. Podczas spotkania nasi goście i uczniowie rozmawiali o dopalaczach – śmiercionośnej inwestycji, wzajemnym szacunku, prawie do wyrażania własnego zdania, prawach dziecka, wartościach życiowych i zachowaniach ryzykownych młodzieży, marzeniach. Ta tematyka pojawia się w tekstach hip-hopowych. Na „scenie” ZSBiKU swoje utwory zaprezentował EndRiu.

Podaruj wiersz

72750763 2584168941666775 4518722443442913280 oBiblioteka szkolna Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, której Partnerem jest Biblioteka Narodowa w Warszawie.
Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza stał się inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

I tak, we wtorek (15.10.2019r.) uczniowie naszej szkoły włączyli się w proponowane przedsięwzięcie. Nad całością wydarzenia czuwały panie pracujące w bibliotece, p. Beata Niechwiadowicz i p. Danuta Panczocha. Przedstawiono młodzieży istotę akcji oraz jej cel: budowanie więzi międzyludzkiej, których podstawą jest SŁOWO. Słowo wyrażające emocje, akceptację, często przyjaźń, dające poczucie sensu, budujące zdrowe i prawdziwe relacje z drugim człowiekiem.
Umożliwiono, za pośrednictwem polskiej biblioteki cyfrowej Polona, obejrzenie rękopisów wierszy, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta.
Rozdano młodym ludziom karty papeterii „Podaruj wiersz” przygotowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz tomiki wierszy poetów. Niektórzy uczniowie wyszukiwali treści wierszy na wskazanych stronach internetowych.
W tle płynęła muzyka – znani wykonawcy „wyśpiewywali” wiersze Zbigniewa Herberta.
Młodzież chętnie podjęła się zadania, wykonywała je z dbałością i starannością. Po prostu dzieliła się poezją z bliskimi...
Wiersze wraz ze zdjęciami zostaną przesłane na stronę Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w akcji. Już dziś oczekujemy kolejnych, równie ciekawych inicjatyw, w których będziemy mogli zaistnieć.

Czytaj PL

czytaj pl 2019 plakat kvCzytaj PL – największa taka akcja promująca czytelnictwo po raz kolejny w ZSBiKU!

Czytaj PL powraca do ZSBiKU i oferuje bezpłatnie aż 12 bestsellerów. W 2019 roku poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek.

Kolejna edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie ( plakaty rozmieszczone są w budynku głównym – drzwi biblioteczne, hol na parterze i I piętrze) oraz na tablicy ogłoszeń w budynku internatu).

 

 

Akcja trwa przez cały listopad.
Lista dostępnych książek:

  1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
  2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
  3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
  4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
  5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
  6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
  7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
  8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
  9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
  11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
  12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Partner strategiczny: Instytut Książki
Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej
PS. A tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Kulturalna herbatka

IMG 3071Kolejna, tegoroczna edycja ,,Kulturalnej herbatki"- spotkania, na których dzielimy się wrażeniami, refleksjami, opiniami z przeczytanych książek, obejrzanych filmów, spektakli teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych odbyła się w poniedziałek - 14 października o godz. 11, po uroczystości z okazji DKEN, ty razem poza szkołą w pizzerii ,, Pod Kasztanem ". Uczestnikami spotkania przy herbacie i pizzy , tym razem byli zainteresowani uczniowie klasy IIIb z wychowawczynią Panią Justyną Kosicką i inicjatorką wydarzenia Panią Urszulą Szulc - Zacharzewską.

Konkurs na list miłosny

konkurs123532Mamy przyjemność poinformować o wynikach przeprowadzonego konkursu na list miłosny. Konkurs odbył się pod hasłem: Telefon milczy. Jedna filiżanka na stole[...]. Do konkursu przystąpiło 10 słuchaczy I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Wyróżnione zostały dwie prace autorstwa: Małgorzaty Kryszałowicz i Magdaleny Konkol. Gratujemy zwycięzcom - organizatorzy: Barbara Stakun, Danuta Panczocha.

 

 

 

 

 

Niesamowita osoba , niesamowite spotkanie…

1Dnia 1 marca 2019r. gościliśmy w murach naszej szkoły panią Elżbietę Wisławską podróżniczkę, dziennikarkę, autorkę książki : W drodze. Moje podróże w tle . Było to wyjątkowo ciekawe i pełne ekspresji spotkanie autorskie. Wspólnie z panią Elą Wisławską odbyliśmy podróż do 6 krajów: Włoch, Chin, Singapuru, Albanii, Australii i Kambodży. Pani Ela Wisławska zwiedziła 54 kraje i miejmy nadzieję, że zechce podzieli się z nami swoim doświadczeniem w nieodległej przyszłości. Podróżniczka w sposób wizualny demonstrowała osobliwości prezentowanych krajów, a jej język urzekał humorem przeplatanym z osobistymi, czasami mrożącymi krew w żyłach przeżyciami osobistymi. Oczywiście, też nie zabrakło ciekawostek z dziedziny literatury, geografii i historii. To niesamowite, z jaką swobodą mówiła o swojej pasji, fascynacjach podróżniczych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem osobistego uroku połączonego z umiejętnością przekazania odbiorcom pozytywnego potencjału energii i zaszczepienia bakcyla do podróży . Jak sama mówi: nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba po prostu bardzo, bardzo chcieć, a marzenia na pewno spełnią się. Dziękujemy za 2- godziną wspólną podróż oraz promieniejący optymizm, którym zostaliśmy obdarowani.

 

Kilka słów o konkursie: DZIEŃ KROPKI

W dniach od 14 września do 20 listopada 2018 roku został przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów, słuchaczy i kursantów Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. Motywem przewodnim była kropka. Zadaniem uczestników konkursu było wykorzystanie motywu kropki do wyrażenia formy przekazu artystycznego, korzystając z dowolnej techniki malarskiej lub rysunkowej. Prace konkursowe były urokliwe i zachwycały oryginalnością.
Zwyciężyła praca wykonana przez Agnieszkę Rolę – uczennicę klasy drugiej Technikum nr 2 w Słupsku. Natomiast drugie miejsce zdobyła Julia Malczewska uczennica klasy drugiej Technikum nr 2, a trzecie miejsce zajęła słuchaczka I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku – p. Agnieszka Jankowska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy twórczej pasji i samorealizacji na niwie artystycznej.

Panel dyskusyjny: Książkomaniacy: warto o tym mówić i dzielić się z innymi

DSCF3760W sobotę, 1 grudnia 2018 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Budowlanych
i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku odbyło się spotkanie pt. Książkomaniacy: warto o tym mówić i dzielić się z innymi.

Uczestnikami panelu byli słuchacze semestru pierwszego, systemu zaocznego I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku oraz nauczyciele bibliotekarze: p. Barbara Stakun i p. Danuta Panczocha.

Celem spotkania była chęć podzielenia się informacjami i emocjami, jakich dostarczyły czytającym ich ulubione książki.

Na wstępie panie prowadzące próbowały wprowadzić forum w „książkowy klimat” tak, by młodzi ludzie mogli ze spokojem i swobodą zanurzyć się w prezentowaniu swojej lektury.

Jedna ze słuchaczek – p. Angelika - z dużą wnikliwością przedstawiła zbiór książek Nicholasa Sparksa, począwszy od znakomitego Pamiętnika, Jesiennej miłości, po jedną z najnowszych pozycji autora, książki We dwoje.

Pani Wiktoria omówiła treść książki Johna Greena Gwiazd naszych wina. Lektura niezwykle trudna, poruszająca tragiczną kwestię życia i miłości – tak podsumowała swoją wypowiedz.

Kolejną książką była pozycja Reginy Brett Bóg nigdy nie mruga, którą zaprezentował p. Grzegorz

To 50 lekcji na trudne chwile w życiu, z których można skorzystać mając przykre doświadczenia.

Powieść Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery omówiła pokrótce p. Magda, którą urzekły losy młodziutkiej i rezolutnej dziewczyny.

Pan Hubert zafascynowany historią, podzielił się przygodą, jaką „przeżył” wraz z Krzyżakami Henryka Sienkiewicza.

Zaś pan Damian odkrył przed zebranymi tajemniczą atmosferę zaprezentowaną w thrillerze Alexa Kavy.

Rozmowy przebiegały w miłej, pełnej przeżyć i wzruszeń atmosferze.

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto mieć w swoim domu zbiór, po który zawsze warto sięgnąć, pojedynczą książkę, która stanie się naszą przystanią, da nam ukojenie.

Jednym słowem uznaliśmy, że książki uwrażliwiają, pogłębiają relacje międzyludzkie, rozwijają nas wewnętrznie, przynoszą wytchnienie oraz relaks. Zwróciliśmy też uwagę na różnorodność języka – po prostu każdą książkę czyta się inaczej, jakby w innych kolorach.

Na zakończenie pani Barbara Stakun udostępniła zebranym na komputerze prezentację słowno – muzyczną książki Oskar i Pani Róża, którą przygotowała wspólnie z młodzieżą Technikum Nr 2. Forma prezentacji okazała się niecodzienna – była nią ballada muzyczna. Ułożono tekst piosenki, skomponowano do niej muzykę, dokonano montażu słowno – muzycznego w postaci utrwalonego nagrania w przestrzeni medialnej.

Dla wszystkich była to sympatyczna niespodzianka oraz niezwykłe odkrycie – taka sztuka

„na nowo”.

Już dziś zapraszamy serdecznie uczniów i słuchaczy na kolejne spotkania.

KONKURS #cojaczytam, #wolnelektury

Do konkursu #cojaczytam, #wolnelektury” zorganizowanego przez fundację Nowoczesna Polska przystąpiło trzech uczniów Technikum nr 2 w Słupsku: Anna Skierka, Weronika Luhm i Artur Kikhia. Celem strategicznym przedsięwzięcia było promowanie, wspieranie oraz rozwój czytelnictwa wsród uczniów i osób dorosłych z użyciem nowoczesnych technologii przekazu. W tym obszarze zostały sprecyzowane dwa zadania dla uczestników :

  • przedstawienie w formie wyrazu artystycznego książki, tak aby rozbudzić ciekawość poznawczą i zachęcić do jej przeczytania ,
  • przeprowadzić plebiscyt wśród uczniów i słuchaczy, pod hasłem: Szkolna Lista Top Bestsellerów.

Członkowie zespołu w składzie: Anna Skierka, Weroniki Luhm i Artur Kikhia wspólnie zaprezentowali książkę „Oskar i pani Róża” w niecodziennej formie , bowiem w formie piosenki - ballady muzycznej. Ułożyli tekst piosenki, skomponowali do niej muzykę, dokonali montażu słowno – muzycznego
w postaci utrwalonego nagrania w przestrzeni medialnej. Zespół przeprowadził równocześnie wśród uczniów i słuchaczy placówki plebiscyt: Szkolną Listę Top Bestsellerów.
Zadaniem zespołu było ogłoszenie plebiscytu (w formie elektronicznej i klasycznej), przeprowadzenie, podsumowanie i dokonanie wizualizacji. Materiały zostały zamieszczone na stronie internetowej naszej placówki, na fb , natomiast krótka informacja o przedsięwzięciach ukazała się w dzienniku elektronicznym e- librus ( adresaci: rodzice, nauczyciele, uczniowie i osoby dorosłe – słuchacze szkół dla dorosłych, kursani kwalifikacyjnych kursów ) oraz w gazetce szkolnej. Nadzór merytoryczny nad realizacją projektów w ramach konkursu sprawowała Barbara Stakun. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dopiero w grudniu, ale my już za naszych uczestników trzymamy kciuki i życzymy zwycięstwa.
A teraz zachęcamy do obejrzenia przygotowanego materiału:

#cojaczytam

20181108 122944# cojaczytam”
Już znamy wyniki przeprowadzonego plebiscytu

 

Co najchętniej czytają uczniowie/ słuchacze naszej szkoły?
Już znamy odpowiedź na to pytanie .
Tak prezentuje się SZKOLNA TOP LISTA BESTSELLERÓW:

1. Andrzej Sapkowski – saga Wiedźmin
2. J.K. Rowling - Hary Poter
3. Antoine de Saint-Exupéry - Mały Książe
4. J. R. R. Tolkien – Władca Pierścieni
5. R. J. Palacio - Cudowny chłopak
6. Harlan Coben - Nie odpuszczaj
7. George R.R. Martin - Gra o tron
8. Sherry Argov - Dlaczego mężczyźni kochają zołzy
9. Neil Gaiman - Mitologia nordycka
10.Colleen Hoover - It Ends with Us

Listę przygotowali uczniowie Technikum nr 2 w Słupsku w składzie :
Anna Skierka, Weronika Luhm i Artur Kikhia.

Spotkanie z Panią Agatą Marzec, czyli o prozie życia…

20181011 11435411 października 2018r. odbyło się spotkanie z Panią Agatę Marzec, autorką książek: Reminiscencje, Wieża z Piasku, A w moim ogrodzie rosną…
Było to miłe, a zarazem poruszające spotkanie, pełne odniesień do życia , a przede wszystkim do człowieka . Autorka zaskoczyła nas wyjątkową prostotą, ciepłem i otwartością na ludzkie sprawy. Wprowadziła nas w niecodzienną przestrzeń, w świat literatury, a w istocie prozy. Opowiedziała nam o sobie, o swojej pasji oraz tematach, które są dla niej ważne. Głównie, jak mówi, podejmuje problemy egzystencjonalne, z którymi styka się przeciętny człowiek: samotność, choroba, odrzucenie, brak miłości, utrata pracy, ale także nie stroni od zagadnień trudnych sięgających w głąb natury człowieka . Podejmuje w swojej twórczości problemy psychologiczne determinujące zaburzenia osobowości typu borderline. Nie ma żadnej wątpliwości, że Pani Agata Marzec, kocha to co robi. Na spotkaniu , starała się nam przybliżyć świat literatury i zaszczepić w nas bakcyla czytania . Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze raz spotkać z panią Agatą Marzec i porozmawiać , tym razem o poezji. Pragniemy podziękować Pani Agacie Marzec za wspólne fascynacje do świata rodzimej literatury i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

 

KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

Tegoroczny, październikowy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest pod hasłem: KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ.
Święto to, ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest upowszechnienie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży i osób dorosłych.
Zeszłoroczne święto obfitowało w liczne konkursy, wystawki i akcje czytelnicze i dostarczyło nam wielu cennych obserwacji i informacji o naszych czytelnikach.
Liczymy, że również w tym roku nasi uczniowie, słuchacze oraz kursanci, chętnie zaangażują się we wszelkie atrakcje, które dla nich przygotowałyśmy.
Dla naszych miłośników książek, odbędą się w październiku konkursy m.in. plastyczny, literacki, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi kultury.
Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do udziału w/w przedsięwzięciach oraz do odwiedzania i korzystania z zasobów naszej biblioteki.
Pamiętajmy o tym, że czytanie książek to najpiękniejsza ZABAWA, jaką sobie ludzkość wymyśliła (Wisława Szymborska).

ksiazka to przyszlosc

Wystawa: Mały Paryż

20180915 122143Nie zabrakło nas, słuchaczy I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Słupsku, na inauguracji wystawy pt. Mały Paryż, autorstwa Janiny Dylewskiej. Było to wydarzenie wyjątkowo medialne. Tłumy ludzi reprezentujących różne grupy zawodowe zgromadziły się w Centrum Informacji Turystycznej, by móc obejrzeć makietę z ceramicznymi budowlami Starego Rynku z połowy XIX wieku, a dokładnie z okresu 1867 – 1869. Pani Dylewska odtworzyła z dużą precyzją każdy detal architektoniczny 27 kamienic wraz z Ratuszem Miejskim w skali 1 : 75. Dowiedzieliśmy się, że konstrukcje architektoniczne Starego Rynku nawiązują do architektury Paryża. Oczywiście, autorka wystawy wspomniała o historii kamienicy, w której aktualnie znajduje się apteka oraz opowiedziała historię Ratusza. Była to dla nas wyjątkowa lekcja, lekcja historii regionalnej Słupska.

 

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego - lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku

DSCF3700W tym roku w drodze głosowania, powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego została wybrana do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2018. Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Inauguracja odbyła się 8 września 2018 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Nasza szkoła również wzięła udział we wtorek, dnia 11 września br., w Narodowym Czytaniu Przedwiośnia . W tym roku do czytania fragmentów powieści zaangażowano uczniów klas technikalnych. Scenografia tegorocznej akcji czytania nawiązywała do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dominowały głównie czerwone i białe akcenty, a przed czytającymi ustawiono kosz pełen biało-czerwonych kwiatów. W ten sposób cała społeczność szkolna została wprowadzonaw niepowtarzalny nastrój i jednocześnie klimat powieści.