ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
I KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO
W SŁUPSKU

Wolontariat w szkole

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

29.01.(niedziela) miał miejsce 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbiórka pieniędzy odbywała się pod hasłem - "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" .Już od godzin porannych wolontariusze kwestowali na ulicach naszego miasta. Również i nasza szkoła - w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu - przyłączyła się do tej szlachetnej akcji. Kolorowe puszki szybko się zapełniały, a każdy darczyńca otrzymał czerwone serduszko-charakterystyczny symbol Orkiestry.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom z naszej szkoły, ludziom o dobrych sercach, którzy jak zwykle nie zawiedli i dzielnie kwestowali, by wesprzeć WOŚP i pozyskać jak największą pomoc. Dziękujemy wszystkim i liczymy na Was za rok!

Zbiórka na rzecz hospicjum dla dzieci

Boże Narodzenie to święta miłości. Czas, który spędza się z bliskimi sercu i to powinno być najważniejsze – czas dla nich, dobre słowo i uśmiech. Gdzieś obok nas żyją nieuleczalnie chore dzieci, dla których tegoroczne Święta mogą być „ostatnimi”. Dla nich liczy się nieubłagalnie przemijający czas i łapanie ulotnych chwil uśmiechu. Dlatego w tym roku chcemy wraz w Wami wspomóc hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

Łańcuch dobra

Nasza szkoła wzięła udział w V edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej pod nazwą „Łańcuch dobra” realizowanej przez Stowarzyszenie „Pro Salute”. Akcja prowadzona była w związku z biciem rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas poprzedniej edycji. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów wspólnie stworzyliśmy łańcuch o łącznej długości 1044,9 metrów.
Idea bicia rekordu była zadaniem symbolicznym – miała pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki (nie z nieuleczalną chorobą), ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha. Z każdym kolejnym rokiem dzieci z Dystrofią Mięśniową Duchenne`a borykają się z coraz większymi problemami – narastają nie tylko objawy choroby, ale i wzrasta świadomość dzieci o chorobie i jej skutkach. Angażując się w tę akcję pokazaliśmy, że skoro nam udało się zrobić możliwie najdłuższy łańcuch, tak im uda się pokonać kolejne problemy.

Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, TY zobacz mnie”

W tym roku kolejny już raz uczestniczyliśmy w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” prowadzonej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością wzrokową ze środowiskiem ludzi widzących.
W klasach odbyły się pogadanki i godziny wychowawcze. Odczytany również został list Adama do uczniów oraz życzenia Pana Rafała Blechacza z okazji MDBL.
Działania te miały na celu uwrażliwienie dzieci na bariery, jakie w codziennym życiu mogą napotykać osoby niewidome lub słabowidzące ze względu na niedostateczne dostosowanie otoczenia do ich potrzeb, jednocześnie zachęcając je do stworzenia przyjaznego środowiska, w którym nikt nie będzie czuł się wykluczony.
Za udział w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” otrzymaliśmy na rok szkolny 2022/2023 CERTYFIKAT SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM.

Wolontariat fryzjerski Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza

Uczennice i uczniowie z klasy 3b kształcący się w zawodzie technik usług fryzjerskich w ZSBiKU w Słupsku, udali się do Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza aby odmienić wizerunki podopiecznych ośrodka.
Wolontariuszki i wolontariusze pod opieką p. Anny Durmaj i p.Wioletty Iwańskiej – nauczycielek praktycznej nauki zawodu, swoim wielkim sercem oraz umiejętnościami pokazali, w jaki sposób można odmienić wygląd każdej osoby, zwłaszcza tej, która zmaga się z wieloma trudnościami natury fizycznej oraz psychicznej. Fryzjerki i fryzjerzy dzięki swojemu zaangażowaniu stworzyli wyjątkowy salon fryzjerski w placówce stałego pobytu dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymagają całodobowej opieki. Pomiędzy kolejnymi zabiegami fryzjerskimi nasi wolontariusze mieli doskonałą okazję do integracji z chorymi poprzez krótkie rozmowy, wymianę doświadczeń oraz zwykłe potrzymanie za rękę i wsparcie w trudnych momentach.